Novinky na email
Nejbližší závody
DNESNordic 13cm+
26. 6.MOON 23cm
2. 7.Nordic 2m
3. 7.MOON 2m
6 - 7. 7.3. subreg (PD)
9. 7.Nordic 70cm
10. 7.MOON 70cm
13. 7.FM pohár
13 - 14. 7.IARU HF Champ
16. 7.Nordic 23cm
17. 7.MOON 6m
21. 7.VKV PA
23. 7.Nordic 13cm+
24. 7.MOON 23cm
27 - 28. 7.RSGB IOTA
4. 8.Letní QRP VKV
4. 8.Alpe Adria VHF
6. 8.Nordic 2m
7. 8.MOON 2m
10. 8.FM pohár
10 - 11. 8.WAEDC CW
13. 8.Nordic 70cm

Aktuality

Na společný OM3AU memorial a MW contest jsme se chystali více experimentálně. Jednak z mého contestového místa, které je na cestování blíže než obvyklá klubová QTH, dále skutečně multi: 70/23cm a <13cm více samostatně a konečně i ve více lidech. Po neplánované úpravě zakřivení Tomosíta vloni jsme tak byli odkázáni na nějakou velmi uloženou zásobu z hlubin půdy v nálezovém stavu o poloviční velikosti. Co ztrácela na zisku doháněla na návětrné ploše a na váze, entropie vesmíru tak zůtala zachována. Nicméně nic lepšího jsme stejně nestihli. Díky Jirkovi OK5SE jsme ale stihli spáchat TRX pro 23cm. Gramofon z osmdesátek jako kysňu a všechno potřebné dovnitř jsem měl sice nachystán a postupně sesbírán již od zimy, poslední dekadentní (k prvozu nicméně zhola nepotřebné) destičky jsem se ale nikdy nedočkal. Nešlo tedy jinak, plán udělat vše zaráz, aby se kysně nemusela rozdělávat vícekráte, tak vzal za své. V úterý na klubu jsme tedy zaplnili bednu, která se nám zdála moc prázdná a lehká. Ještě pár rychlých zkoušek přes zeď svítí, bliká, troubí, pokud se nic neutřepe cestou snad to bude fungovat. Tom měl bomboniéry i stožár a vše nachystáno komplet samostatně. Zkusil jsem se tedy také nachystat samostatně a pobalil dlouhou WiMo pro 70cm, závodní koax, s tátem jsme vyrobili pěkné směrovací stupnice v deštisnadvzdorné úpravě, ntb a net, tatranky, kafe, pití. Rozhodl jsem se minimalizovat krámy a pro 70cm nebrat 991, ale odjet vše na jednom. 25W bude muset stačit každému. Na klubu dáváme sraz v poledne, aby byly 2h na stavění, přijde mi to královsky času. Trochu meškám, ale vyzvedli jsme stejně jen stolek, centrálu, stožárek, jedno z 23cm trojčat i s koaxem, kotvy, náhodné nářadí a pár krámů ze stolku a měli tak rychlejší odjezd. Stačilo dotankovat a za obvyklých 40 minut jsme zdolávali tankodrom na Ústup.

Oproti mrakoplašímu očekávání nás první déšť kropí už cestou, trneme tedy co vše ještě přijde a jak bude chodit. Tomova parabola na stožárku jde postavit rychle, zde žádná zrada. Stožárek pro UHF jsem vzal nejnovější, na kterém bylo vodítko, a prohodil pár náhodných segmentů za sešlápnutou trubku na vyhození, abych neškrabal trubky k procesování. Nechtělo se mi totiž předělávat celá kotvítka a vodítka na obvyklou jetou sedmdesátku. Stožárek tak byl po rozložení dosti obrovský a Tom vyjádřil obavy o stavění ve dvou. Pozapomněl jsem, že minule jme to stavěli asi ve 4 lidech na 2 patra ukotvení. Další zrada se ukázala býti v uchycení 70cm antény. Dokud jsem ji na portablu dotahoval na vlajkáč prsty, protože jsem si s sebou zapomněl vzít klíče, tak nebyl problém. Když jsem ji dotáhl očkem z goly tak to i zlehka drželo. Nyní ovšem při lehkém dotahování držáku v něm najednou nepochopitelně začala cestovat anténa na ráhně. Čím více jsem držák dotahoval, tím více se ráhno v něm povolovalo. Při ohledávání, kde udělali soudruzi z německé republiky chybu, vidíme tlustou klemu se zcela rozjetýma nohama viditelně deformovánu. Tlustá ocel třídy HKL (hrnce, kastroly, lavory) se ohne o 2mm tlustou hliníkovou trubku, o kterou jsem prve měl větší obavy, aby z ní nebyl oválek... Tom klemu rovná párem dobře mířených úderů o tankodrom a přidáváme stahovací pásku pro vymezení vůle. Po dotažení se ukazuje, že v celém řetězci je umělohmotná páska zjevně nejpevnějším článkem. Bude tak co do příště opět opravovat a předělávat. Po vyřešení problémů se 70cm yagi zjišťuji hned vzápěti, že zvolená tkanička od antény k TRX nedosáhne. Tom má naštěstí pár dalších v zásobě a nějaké spojky na ty nevhodné konektory. Já k nim mám náhodou redukce, 70cm se tak podaří napájet. Stavění stožáru ve dvou je velmi dobrá posilovna, jakýkoliv slabý vánek ho rozvibruje a mě následně profackuje. Udržet stožár než ho Tom přikolíkuje se tak daří jen s vypětím všech sil. Úsilí je korunováno úspěchem, v šest stožárek skutečně stojí. Zbývá vše poskládat na stoleček, předělat stožár na jiné místo kam půjde dosáhnout, zkalibrovat stupnice o majáky a umístit rafičku. V sedm je tak nachystáno, natočeno na maják, stupnice zkalibrována, deník funkční. Tom má nachystány bomboniéry a můžeme začít.

Původní plán brát na 70cm pro dohazování výše se ale na kopci postupně srazí s realitou. Dělám tak na 70cm jen pár spojení a dále se věnuji primárně spíše lovení na 23cm. Dle očekávání západ, stíněn vyššími kopci, moc nechodí. Kupodivu ani východ, kde je jediný strom v okolí. Pobereme koho jde vzít a dohodit. Domlouváme skedy, povede se mi vyčistit klíč. Nicméně stejný problém co minule, podivné klíčování, je zjevně způsoben yaesím elbugem. Nevím, proč je destička označena jako keyer B, když zcela zjevně iambicky neklíčuje. Pokud to nepůjde ofixovat nějak na desce nebo jinou deskou tak holt vyřeší pro příště až externí klíčovač, pak snad na klíč půjde opět hrát a budu české tanice konečně volat jako OK a ne ON. Škoda tedy. Dále zjišťuji, že nic neukazuje Smetr a pár dalších drobností, někdy za delších večerů snad vymyslíme co s nimi. Přežít se to zatím dá. V sobotu fungujeme zhruba do půlnoci. Ráno se daří vstávat před sedmou, uvařit kafe, snídaně a před osmou opět pokračovat. Některé obvyklé stanice, které by měly chodit, se bohužel tento víkend nedaří. Z obvyklých neurčitostí frekvence i směru se alespoň daří řešit směr, stupnice je o hodně lepší než systém "od oka asi tak tamhle" odhadem minule. Ujetost Yaesu samozřejmě neznám, ale obvyklé 2 kHz bokem nejspíš bude také. Kupodivu se mi nedaří přes kopce dosměrovat OK2A, které bych snad měl slyšet. Naštěstí Matěj má více trpělivosti a dosměruje na můj slabý signál když už jsem chtěl pomalu vzdávat. Díky. Odpoledne přijíždí morálku znaveného teamu pozvednout Jirka OK2OP s nadějně vypadající polystyrenovou krabicí. Naštěstí je to skutečně lednice, zmrzlina a ledové kafe funguje dokonale. Střídá mě za klíčem a můžu tak chvilku poklimbat a dohnat co v noci skz divokou zvěř v okolí moc nešlo. Jirkovi se ještě daří vysbírat pár stanic. Kupodivu ODX i Gabi se mi podařilo odchytit již v sobotu. Když máme pocit, že už fakt není kde brát a máme vysbíráno na naše možnosti, začnem kácet. Naštětí jsme na věc tři, Jirka nám pomůže s nejtěžším, tedy kácením UHF stožáru. Balíme věci, Jirka jede ještě SOTA/GMA na Horní les. Cestou zastavuji v Kunštátu a dělám ještě protistanici. Obligátní kolony cestou ke štatlu, vyskládání věcí na klubu a odjezd zpět domů.

Nakonec to je na 70cm 15 QSO, 4k bodů, 9 čtverců a 5 zemí, ODX 690 km. Na 23cm 31 QSO, 4k7 bodů, 14 čtverců, 7 zemí, ODX 528 km. 13 cm 17 QSO a 1k7 bodů, 9cm 11 QSO a 1k2 bodů, 6cm 5 QSO a 500 bodů.

David OK4DJ
Návštěvník: 23516