Novinky na email
Nejbližší závody
DNESNordic 13cm+
26. 6.MOON 23cm
2. 7.Nordic 2m
3. 7.MOON 2m
6 - 7. 7.3. subreg (PD)
9. 7.Nordic 70cm
10. 7.MOON 70cm
13. 7.FM pohár
13 - 14. 7.IARU HF Champ
16. 7.Nordic 23cm
17. 7.MOON 6m
21. 7.VKV PA
23. 7.Nordic 13cm+
24. 7.MOON 23cm
27 - 28. 7.RSGB IOTA
4. 8.Letní QRP VKV
4. 8.Alpe Adria VHF
6. 8.Nordic 2m
7. 8.MOON 2m
10. 8.FM pohár
10 - 11. 8.WAEDC CW
13. 8.Nordic 70cm

Aktuality

S přicházejícím podzimem to po dlouhém snažení na foru vypadá, že na UHF Contest budeme nejspíše jen tři. Původně jsme si s Jirkou říkali, že kdybysme jeli úplné minimum ve dvou tak se prostřídáme u jednoho radia minimalisticky. Ve třech, což tvoří kolektiv, už se dalo začít uvažovat o samostatných stožárech. Michal vyjádřil přání zažít také nějaké to dobrodružství, protože v Lichnově jim prý vše funguje a v celku nic se neděje, tak že okoukne náš chaos naživo. Domlouváme se na foru jak vyrazit, ale jako vždy pohodlí v teplíčku a lenost, chabě maskované za počasí a rýmečky, udělá své a tak se domlouváme na konečný stav místo pohodový víkend odjet pouze na 6h v neděli od brzy (!) rána do kolika to vyjde náhradní variantu v okolí. Že by snad ani pršet nemělo. S Michalem jsme se tedy odhodlali alespoň v sobotu pro formálně 6h, v reálu než dojde šťáva, obhlédnout situaci z kopce nad Štatlem. To mělo nakonec kromě ostatního drobný kosmetický důsledek v tom, že se mi povedlo po dvou hodinách v dešti (který mimochodem přišel přesně v okamžik, kdy jsme postavili stožár ač jsem usilovně všechny přesvědčoval, že pršet zcela jistě nebude) utopit tabletobook, který jsem zamýšlel použít na zápis pro 23cm... Protože ani vyschnutí přes noc neměnilo nic na (ne)funkčnosti, vybavil jsem ho bezdrátovou klávesnicí extra s tím, že to nějak snad bude fungovat. Dále mám v plánu konečně vyzkoušet DXP v ostrém závodě a srovnat na 23cm oba TRX. 70cm odjedeme na 991, na vyšší pásma už není prostor (= Tomáš bohužel nemohl a v realizaci se nikdo z nás za rok zatím nedokopal.)

Ráno mě Berlingo taxi vyzvedává v nějaké jiné časové zoně, na kolejích nabereme Michala a zbytek věcí, kterých není mnoho. Vlastně jen bedny nevíme s čím, lana, kotvy, nářadí. 23cm Yagi již vezl Jirka, pro 70cm jsem vzal skladnější WiMo. Protože Berlingo bude plné a Jirka nás přesvědčuje, že to určitě odjedeme na baterie, tak nebereme centrálu. Akumulátoru v tabletu sice nevěřím, ale uvidíme v praxi. Teoreticky 6-7h má dat, ve chladném počasí reálně 2-3h na netu vydrží. LiFePo jsou odzkoušeny, že s 991 nemají problém. Žaba žere zhruba stejně, tam by také neměla být zrada. V pozdním předpoledni jsme tak na kopci, no jako na koni. To se cestou ještě strachujeme, že na něm již někdo rychlejší je, nakonec se ale ukazuje, že tam jen přibyla jedna anténa služeb na vodárně. Nebo jsme si ji alespoň nikdy dříve nevšimli. A nebo tento fakt stačili již zapomenout. Rozestavění trubkoví, drátoví a lanoví kolem Berlinga nám bere více času než jsme si představovali a pracovní postup stavění i o kozu a jehlou se ukazuje býti mírně suboptimální. Po nevím jaké době je konečně alespoň 70cm hore, připadlo to jako věčnost. Jirkovi chybí jakési šroubení k akumulátorům a tak jedno napájení musí zaimprovizovat izolačkou. Stíháme s půlhodinovým zpožděním, Michal tak může již lovit prvé stanice. Na zpacifikování 23cm potřebujeme ještě další půlhodinu. Celých 6h to tak již nebude. Slavnostně připojuji USB hub k tabletu, do něj klávesnici, myš a interface k žabě - a ukazuje se, že tučnák s Winkeyem necékví. Zřejmě jsem zapomněl nahrát opravenou verzi, nahackuji tak (naštěstí již známý) problém s právy provizorně dočasně. Na další pokus již interface běží a žaba cékví, hurá. Chytám první stanici - a tablet, co má držet mnoho hodin, se po několika minutách odporoučí a vypne. Místo pohodlného hraní z klávesnice tak Jirka bere papír, tužku a 23cm klíčuje a zapisuje po zbylých 5 hodin ručně. Skedování tak děláme na malém ntb, na kterém není moc vidět, ale zato závod vydrží. Protože v neděli již skutečně neprší, Jirka maskuje Berlingo Hejkalem aby nesvítilo dovnitř. Michal nabízí trochu energie zabalené na cesty - cihlu slaniny a štryclu chleba. Pořizujeme trochu obrazové dokumentace Michalovým telefonem - ano, Jirka má před sebou opravdu nejlépe poslouchající radio na světě, kterému se jinak usilovně brání. Bohužel ke srovnání příjmu, který jsme chtěli provést, již nějak nezbyl čas. Snad příště.

Poslední spojení závodu s LZ2T nám dá trochu více a déle zabrat - vzhledem ke QRM jdou slyšet jen náhodné úseky, zkouším CW, nicméně zachycené fragmenty mi nedávají moc význam tak rezignuji zpět na fone. Signál je sice slabší, ale aspoň již poznám kde začíná následující slovo a končilo předchozí... Nakonec z toho je slabší výsledek než obvykle, pro 70cm 67 QSO a 13k bodů, 23cm 25 QSO a 5k bodů. Při balení se ukazuje, že navíjení lan na cívky jde velmi pomalu a tak nakonec skončily jako klubíčka samostatně, tohle budeme muset ještě dořešit časem. Do seznamu celkových škod přibyla ještě potracena krytka konektoru a ohnuté uložení prvků 70cm Yagi, převoz na stojato tak uplně ve zdraví nezvládla. To je naštěstí méně zásadní a za zimu dám jistě opět do pořádku. Ze závodů nás letos čeká zdá se již jen CQ WW a A1 contest a budeme se chystat na další sezonu. Fotky od Michala jsou již ke shlédnutí v galerii.

David OK4DJ
Návštěvník: 23519