Novinky na email
Nejbližší závody
DNESNordic 13cm+
24. 4.MOON 23cm
1. 5.MOON 2m
4 - 5. 5.2. subreg
7. 5.Nordic 2m
8. 5.MOON 70cm
11. 5.FM pohár
14. 5.Nordic 70cm
15. 5.MOON 6m
19. 5.VKV PA
21. 5.Nordic 23cm
22. 5.MOON 23cm
25 - 26. 5.CQ WPX CW
28. 5.Nordic 13cm+
1 - 2. 6.HF Field Day CW
1 - 2. 6.MW Contest
4. 6.Nordic 2m
5. 6.MOON 2m
8. 6.FM pohár
11. 6.Nordic 70cm
12. 6.MOON 70cm
15 - 16. 6.All Asian CW

Aktuality

19.2.2024

Zveme vás na výroční členskou schůzi Radioklubu OK2KOJ při VUT v Brně, která se bude konat v úterý 19. března 2024 v 18.00 hod. v místnosti RK s následujícím programem:

1.      Zahájení

2.      Informace o činnosti RK

2.1.  Kurz operátorů

2.2.   Radioamatérské závody

2.3.   Klubovna, neobsluhované stanice

2.4.   Popularizace a propagace

3.      Hospodaření RK

3.1.   Zpráva o hospodaření

3.2.   Hlasování o schválení výsledku hospodaření

3.3.   Výše členských příspěvků

3.4.  QSL služba

4.      Volby orgánů RK

4.1.   Volba předsedy

4.2.   Volba místopředsedy

4.3.   Volba vedoucího operátora

4.4.   Volba pokladníka

5.      Plánované akce a diskuze

5.1.   Stav antén a vybavení RK

5.2.   Radioamatérské závody, QTH

5.3.   Kurz operátorů, aktivity RK


Průkazky ke vstupu na koleje VUT nenechávejte na vrátnici, ale vezměte je s sebou. Aby byla schůze usnášeníschopná, je účast členů RK nutná! Noví zájemci o činnost v RK a hosté jsou vítáni. Při neuhrazení členských příspěvků po 2 roky členství v RK dle stanov zaniká. Letošní rok končí funkční období vedení radioklubu, takže je nutné, abychom se sešli v co největším počtu a zvolili vedení nové.

Aleš OK2ALP
9.11.2023

Radioklub OK2KOJ při VUT v Brně srdečně zve na Bastlfest - festival kutilství, který se bude konat o víkendu 11.-12.11.2023 ve VIDA! science centru v Brně. V našem workshopu v Labodílně budou k dispozici tradiční stavebnice policejního majáku či sirény, elektronické hrací kostky, jednoduché svítilny či pípáku pro nácvik Morseovky. Novinkou letošního roku jsou konstrukce jednoduchého blikajícího vánočního stromečku a efektu Knightrider. Sestavená a oživená zařízení si návštěvníci odnesou s sebou na památku. Ukažte svým dětem, kamarádům, sourozencům či partnerkám krásu elektroniky a pájení na Bastlfestu! Více informací na webu VIDA centra a Facebooku. Návody ke konstrukcím jsou volně k dispozici. Workshop proběhne za podpory Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně a společnosti APAMA.

Aleš OK2ALP

Informační schůzka kurzu radioamatérských operátorů proběhne v naší klubovně v úterý 10. října 2023 od 18:00.

Setkání se budou konat pravidelně v úterky od 18h. Střídat se bude volná diskuze a semináře na téma dne domluvy viz tabulka v sekci Kurz.

Cílem setkání je přiblížit radioamatérskou činnost novým zájemcům, předat zajímavosti a dlouholeté zkušenosti členů. Obsah kurzu (požadavky na získání koncese, základy provozu, radioamatérské vybavení a jeho obsluha) a výběr specializovaných přednášek přizpůsobíme zájmu.

Kurz je bezplatný. Vhodné pro studenty SŠ, VŠ, nadšence i hotové radioamatéry, záleží jen na vašem zájmu.

Aleš OK2ALP
16.3.2023

Výroční členská schůze Radioklubu OK2KOJ při VUT v Brně se uskuteční v úterý 28. března 2023 v 17.30 hod. v místnosti radioklubu.

Program schůze

1. Zahájení

2. Informace o činnosti RK za rok 2022
   2.1. Popularizace a propagace
   2.2. Radioamatérské závody
   2.3. Neobsluhované stanice
   2.4. QSL služba

3. Hospodaření RK
   3.1. Zpráva o hospodaření za rok 2022
   3.2. Hlasování o schválení výsledku hospodaření

4. Plánované akce na rok 2023

5. Diskuze a různé

Aleš OK2ALP

Aleš OK2ALP byl spolu s Jirkou OK1RI hostem pořadu ArtCafé na ČRo Vltava, který se při příležitosti světového dne rádia věnoval radioamatérům. Záznam pořadu najdete na stránkách Českého rozhlasu.

Aleš OK2ALP

S postupujícím podzimem jsme z pohodlí a tepla klubovny odjeli letos již nejspíše poslední větší závody. Pozitivní na účasti v CQ WW SSB bylo, že se nám povedlo ve více lidech prostřídat prakticky v kuse přes celý víkend, byť ještě na začátku týdne to tak optimisticky nevypadalo. Také přes počasí - v Brně dušičkově pošmourno, celý víkend nějak drobně propršelo, takže vlhko a mokro, v neděli navíc pomalu padala mlha z kopců až postupně zahalila celou Technickou - byly kupodivu dobré podmínky i na vyšších pásmech. Na 10m odpoledne byl pomalu problém se spojeními po Evropě, ale přes kontinenty krása. Pochvalu zaslouží také Martin s Alešem za rotátor - ani jsem o něm vlastně nevěděl. Jasně, během vysílání to nějak skáče, reálné omezení to v zásadě není. Plus minus je i pohyb po mapce plynulý a může s tím člověk počítat. Je třeba jen nevysílat kdy by měl dojet do požadovaného směru aby rotátor vypnul správně. Býval daleko ucukanější, teď to sem tam ustřelí snesitelně. Na pásmech bylo také živo, cvrkot byl slušný. Povedly se zajímavé prefixy, bylo aktivních hodně expedic na jindy méně slyšených ostrůvcích, mimo jiné mi utkvěla v hlavě polská stanice v SA, přes půl světa si udělat výlet, mnoho expedic také bylo níže v Africe, pěkné a běžně to slyšet nebývá. Když se koukám na deník tak je to jak na počet QSO i body trochu lepší průměr a o chlup lepší než loni.

Na A1 Contest to naopak vypadá, že se skoro nesejdeme. Nakonec tak celý leží na bedrech Jirky OK2OP se kterým se domlouváme, že ho přijdu symbolicky na pár hodin spíše vyrušovat od zábavy, protože moje účast se za pomoc moc považovat nedá. I tak jsem ale rád, závod je z mnoha důvodů dobrý trénink a výhradně CW závodů na VHF/UHF pásmech zase tolik není. S předstihem jme tak nachystali Icom, Winkey, deník a vše zapojili. Rotátor jsme zkusili o majáky, chodí Ústí nad Orlicí a OE3XTR a směry docela odpovídají. Jirka začal v sobotu od začátku, večer jsme zabalili. Nechtělo se nám jet jen 6h kategorii a tak ještě další pokračování v neděli. Končíme na 152 QSO, 41k bodů, 38 čtverců a 12 zemí. Dle očekávání přes terénní profil a rušení budov z okolí slabší sever a západ, docela se povedlo na jih.

Další velké závody nás sice čekají až příští sezonu, ale každé první úterý v měsíci se během schůzek na klubu zúčastňujeme závodů Nordic Activity, ve kterém je ideální příležitosti si závodní provoz pro zájemce vyzkoušet. Připomínám tak další kolo, které bude již za dva týdny v úterý 6. 12. 2022.

David OK4DJ

S přicházejícím podzimem to po dlouhém snažení na foru vypadá, že na UHF Contest budeme nejspíše jen tři. Původně jsme si s Jirkou říkali, že kdybysme jeli úplné minimum ve dvou tak se prostřídáme u jednoho radia minimalisticky. Ve třech, což tvoří kolektiv, už se dalo začít uvažovat o samostatných stožárech. Michal vyjádřil přání zažít také nějaké to dobrodružství, protože v Lichnově jim prý vše funguje a v celku nic se neděje, tak že okoukne náš chaos naživo. Domlouváme se na foru jak vyrazit, ale jako vždy pohodlí v teplíčku a lenost, chabě maskované za počasí a rýmečky, udělá své a tak se domlouváme na konečný stav místo pohodový víkend odjet pouze na 6h v neděli od brzy (!) rána do kolika to vyjde náhradní variantu v okolí. Že by snad ani pršet nemělo. S Michalem jsme se tedy odhodlali alespoň v sobotu pro formálně 6h, v reálu než dojde šťáva, obhlédnout situaci z kopce nad Štatlem. To mělo nakonec kromě ostatního drobný kosmetický důsledek v tom, že se mi povedlo po dvou hodinách v dešti (který mimochodem přišel přesně v okamžik, kdy jsme postavili stožár ač jsem usilovně všechny přesvědčoval, že pršet zcela jistě nebude) utopit tabletobook, který jsem zamýšlel použít na zápis pro 23cm... Protože ani vyschnutí přes noc neměnilo nic na (ne)funkčnosti, vybavil jsem ho bezdrátovou klávesnicí extra s tím, že to nějak snad bude fungovat. Dále mám v plánu konečně vyzkoušet DXP v ostrém závodě a srovnat na 23cm oba TRX. 70cm odjedeme na 991, na vyšší pásma už není prostor (= Tomáš bohužel nemohl a v realizaci se nikdo z nás za rok zatím nedokopal.)

Ráno mě Berlingo taxi vyzvedává v nějaké jiné časové zoně, na kolejích nabereme Michala a zbytek věcí, kterých není mnoho. Vlastně jen bedny nevíme s čím, lana, kotvy, nářadí. 23cm Yagi již vezl Jirka, pro 70cm jsem vzal skladnější WiMo. Protože Berlingo bude plné a Jirka nás přesvědčuje, že to určitě odjedeme na baterie, tak nebereme centrálu. Akumulátoru v tabletu sice nevěřím, ale uvidíme v praxi. Teoreticky 6-7h má dat, ve chladném počasí reálně 2-3h na netu vydrží. LiFePo jsou odzkoušeny, že s 991 nemají problém. Žaba žere zhruba stejně, tam by také neměla být zrada. V pozdním předpoledni jsme tak na kopci, no jako na koni. To se cestou ještě strachujeme, že na něm již někdo rychlejší je, nakonec se ale ukazuje, že tam jen přibyla jedna anténa služeb na vodárně. Nebo jsme si ji alespoň nikdy dříve nevšimli. A nebo tento fakt stačili již zapomenout. Rozestavění trubkoví, drátoví a lanoví kolem Berlinga nám bere více času než jsme si představovali a pracovní postup stavění i o kozu a jehlou se ukazuje býti mírně suboptimální. Po nevím jaké době je konečně alespoň 70cm hore, připadlo to jako věčnost. Jirkovi chybí jakési šroubení k akumulátorům a tak jedno napájení musí zaimprovizovat izolačkou. Stíháme s půlhodinovým zpožděním, Michal tak může již lovit prvé stanice. Na zpacifikování 23cm potřebujeme ještě další půlhodinu. Celých 6h to tak již nebude. Slavnostně připojuji USB hub k tabletu, do něj klávesnici, myš a interface k žabě - a ukazuje se, že tučnák s Winkeyem necékví. Zřejmě jsem zapomněl nahrát opravenou verzi, nahackuji tak (naštěstí již známý) problém s právy provizorně dočasně. Na další pokus již interface běží a žaba cékví, hurá. Chytám první stanici - a tablet, co má držet mnoho hodin, se po několika minutách odporoučí a vypne. Místo pohodlného hraní z klávesnice tak Jirka bere papír, tužku a 23cm klíčuje a zapisuje po zbylých 5 hodin ručně. Skedování tak děláme na malém ntb, na kterém není moc vidět, ale zato závod vydrží. Protože v neděli již skutečně neprší, Jirka maskuje Berlingo Hejkalem aby nesvítilo dovnitř. Michal nabízí trochu energie zabalené na cesty - cihlu slaniny a štryclu chleba. Pořizujeme trochu obrazové dokumentace Michalovým telefonem - ano, Jirka má před sebou opravdu nejlépe poslouchající radio na světě, kterému se jinak usilovně brání. Bohužel ke srovnání příjmu, který jsme chtěli provést, již nějak nezbyl čas. Snad příště.

Poslední spojení závodu s LZ2T nám dá trochu více a déle zabrat - vzhledem ke QRM jdou slyšet jen náhodné úseky, zkouším CW, nicméně zachycené fragmenty mi nedávají moc význam tak rezignuji zpět na fone. Signál je sice slabší, ale aspoň již poznám kde začíná následující slovo a končilo předchozí... Nakonec z toho je slabší výsledek než obvykle, pro 70cm 67 QSO a 13k bodů, 23cm 25 QSO a 5k bodů. Při balení se ukazuje, že navíjení lan na cívky jde velmi pomalu a tak nakonec skončily jako klubíčka samostatně, tohle budeme muset ještě dořešit časem. Do seznamu celkových škod přibyla ještě potracena krytka konektoru a ohnuté uložení prvků 70cm Yagi, převoz na stojato tak uplně ve zdraví nezvládla. To je naštěstí méně zásadní a za zimu dám jistě opět do pořádku. Ze závodů nás letos čeká zdá se již jen CQ WW a A1 contest a budeme se chystat na další sezonu. Fotky od Michala jsou již ke shlédnutí v galerii.

David OK4DJ

Informační schůzka kurzu radioamatérských operátorů proběhne v naší klubovně v úterý 4. října 2022 od 18:00.

Setkání se budou konat pravidelně v úterky od 18h. Sudé týdny (od 4.10.) volná diskuze a začátečníci, liché týdny (od 11.10.) přednáška na téma dne domluvy viz tabulka v sekci Kurz

Cílem setkání je přiblížit radioamatérskou činnost novým zájemcům, předat zajímavosti a dlouholeté zkušenosti členů. Obsah kurzu (požadavky na získání koncese, základy provozu, radioamatérské vybavení a jeho obsluha) a výběr specializovaných přednášek přizpůsobíme zájmu.

Kurz je bezplatný. Vhodné pro studenty SŠ, VŠ, nadšence i hotové radioamatéry, záleží jen na vašem zájmu.

Aleš OK2ALP

Na klubu se dopoledne sejdeme v pěti statečných Martin OK2CM, Petr OK2YB, Ondra OK3ON, Jirka OK5SE a já, poměrně rychle se nám povede vybrat všechny bedny, jeden stožár, anténu, gril a jedeme směr nákup a Saláťák. Menší problém je, že množství převážených krámů se závody pouze stoupá, ale následný zpětný úklid a probrání již chybí. Krámů tedy pouze přibývá, ale nakonec na kopci stejně vše montuje Petr svým nářadím. Mám tak jistý pocit, že by šlo věci připravit a optimalizovat lépe. Budiž tedy první úkol pro dlouhé zimní večery. Na kopci zjišťuji, že asi 3 pytlíky všech stahovacích pásek postupně zmizelo neznámo kam. K radosti VO, který tak vedení přitahuje izolačkama. Přestože jsme vzali nejměkčí stožár, zapomněli páku pro jehlu a vysunuli stožár na plnou délku, nakonec se povede postavit bez ztráty kytičky rovně a bez ohnutí a škod, paráda. Petr donesl nový, velký a kulatý stan, který navíc až na větrací otvory vypadá úplně stejně jako používaný contestový stan pro 2m. Rovnou ho zkoušíme, na velkých závodech tedy bude možno postavit různé bandy samostatně nezávisle na Berlingu či Zafiře, díky díky! Jirka tentokráte bere 2 alternativní setupy, vše poskládáme a máme k dobru spoustu času před začátkem závodu pro věnování se grilu.

Zkoušíme střídačky dvoučlenných posádek, operátor a pozemní podpora. Daří se nám prostřídat až na noc, kterou tradičně odjede pouze Martin, full house. Subjektivně mi sobota přišla lepší, ale možná jen proto, že v neděli bylo již probráno než že by bylo podmínkama. Spojení chodí do všech směrů, kromě tradičního jihu mi přijde hodně německých stanic a dokonce neobvyklé množství polských stanic. Nejspíše expedice na Sněžku motivovala i další k účasti v závodu. Po půlnoci přijde déšť, nad ránem klasicky zima, do stanů to bubnuje fest, ale nějak se to dalo přežít. Dopoledne je celé zakaboněné, ale suché. Prakticky ihned poté, co kácím stan a balím věci doufaje, že nějak oschly, najednou vysvitne slunce a praží jako divé. ODX je do Bulharska, nicméně i tam máme více stanic, hodně chodí i Itálie a dokonce se povede i Dánsko. Byť s další stanicí se již nedaří. Severněji už spojení nemáme, překvapení jako bylo loni Švédsko se nejspíše konat nebude. Mimo nejdelší směry zdravíme i Matěje OK1TEH na dovolené v Chorvatsku, nevíme sice co tam má za setup, ale přes Alpy, hory v Bosně a dokonce i vyšší ostrovy těsně vedle jak se později dívám na mapu také slušný výsledek, sluníčko a moře navíc docela závidím. Nějak jsem předpokládal, že z těchto směrů chytáme nejspíš jen velké stacionární stanice, tak spojení na takový dovolenkový portable potěší.

Odpoledne končíme s více než 350 QSO a 113k bodů, odhadujeme, že to bude nejspíše klubový rekord. Za měsíc nás čeká UHF contest, uvidíme jestli se povede také překonat minulé výsledky a účast. Něco málo fotek jako tradičně již v galerii.


David OK4DJ

Přesto, že letos chystáme pracovně Alpe Adria/QRP závod z Rakouska - sobotu přesun, nějaké ty aktivace, pospat v horách a neděli závod - tak na poslední chvíli zasahuje počasí a hrozí, že bysme nějakou část programu jistě zmokli. Též to vypadá, že od nás půjde směrem na východ, Slovensko tak také padá. Vzhledem k tomu, že chceme vypadnout do vyšších poloh, tak volba nakonec padne na Jeseníky. Těším se tedy po dlouhé době na Paprsek na borůvkové knedlíky, nakoupím jídlo na 2 dny, nabalím batůžek a čekám na Berlingo taxi, venku zatím doprchává. Z klubu vezmeme nějaké stožárek, lanoví a ve složení Jirka OK5SE, Jirka OK2OP, Martin OK2CM, Martin OK5MP a já razíme jakousi delší a o to horší trasou až na sever s mezipřistáním pro nákup. Na Paprsku je tradičně útulně, obědy vynikající, bohužel místo je bez výhledu a tak chtě nechtě po poslední odpolední kávičce bereme všechny krámy na záda, do ruk a funíme až kamsi na kopec. Též nevypadá moc otevřeně, ale už to alespoň není v lese s výhledem na stromy. Déšť se během dne vypršel a počasí je již solidní. Zkoušíme postavit zbytečně dlouhý a měkký stožár, po prvním neúspěšném pokusu a následné výměně uchycení a narovnání reflektoru ho konečně o nějaký ten segment zprcnem a spolehlivě tak postavíme. Večer dojíždějí údajně na západě nějaké závody, Jirka chytá několik stanic. Já aktivuji GMA kopec na 2m, nakonec se také povede. Kluci zobou borůvky nedbajíce zkazkám z černé kroniky. V noci je oproti pátečnímu letnímu dusnu docela kosa, nicméně se dá v několika vrstvách v lehkém spacáku také zvládnout. Ráno po snídani Jirka začíná zavčas lovit stanice, mezitím vymýšlíme kterak zrobit odolné stínění, aby bylo vidět i na ntb pro zápis. Jirkovi se povede hned ODX dne, chodí dobře jih a samozřejmě všude po republice. Průběžně se střídáme u TRX, počasí je slunečné na faktor 50 a schovávat se někde ve stínu. Kluci se vydali dopoledne ještě na výlet na Smrk. Na pásmu je obvyklý šrumec, na některé stanice se nedá dostat, jiní projedou celý pileup šťastnějších a pak se odtočí do fuč a je po legraci. Po QRP závodu ještě dojíždíme hodinu do Alpy, ale moc stanic do deníku již nepřibude.

Nakonec je z našeho snažení 108 QSO, necelých 30k bodů. Obvyklý průměr, o chlup lepší než z Klaku a též než loňská brambora z Karasína, dle očekávání horší než by bylo kdekoliv v OE.

David OK4DJ
1 | 2 | 3 | 4 | ...... | 13 | 14 | 15 | 16 | >
Návštěvník: 2925