Novinky na email
Nejbližší závody
DNESNordic 13cm+
26. 6.MOON 23cm
2. 7.Nordic 2m
3. 7.MOON 2m
6 - 7. 7.3. subreg (PD)
9. 7.Nordic 70cm
10. 7.MOON 70cm
13. 7.FM pohár
13 - 14. 7.IARU HF Champ
16. 7.Nordic 23cm
17. 7.MOON 6m
21. 7.VKV PA
23. 7.Nordic 13cm+
24. 7.MOON 23cm
27 - 28. 7.RSGB IOTA
4. 8.Letní QRP VKV
4. 8.Alpe Adria VHF
6. 8.Nordic 2m
7. 8.MOON 2m
10. 8.FM pohár
10 - 11. 8.WAEDC CW
13. 8.Nordic 70cm

Aktuality

Zítra, tedy v úterý 18. 6. 2024 se sejdeme na klubu v 18 hodin. Přednášku a následnou diskuzi bude mít Pepa OK2WO na téma VHF a šíření pomocí Meteor Scatteru, jistě dojde i na přidružená témata - významné události během roku, pravděpodobně i Aurora, tropo šíření a podobně. Pojďme se tedy sejít v hojném počtu, ať jsme (nejen) na Perseidy připraveni.
David OK4DJ

Díky za velkou účast v Pohotovostním závodu pálení čarodějnic, nakonec počasí, posezení i vše na kopci klaplo! Vyrazili jsme z klubu kolem půl sedmé třemi auty pod kopec a vše dotáhli nahoru, později se k nám připojil ještě Michal a k Ferovi žena s dcerkou. Na kopci jsme roztáhli Jirkův dipól na laminátce v asi osmi metrech s FT-991 50W, vedle na 2m 4+5 el v šesti metrech Kenwood 50W. Ohňů kolem hořelo více a tvořily se různé skupinky, nakonec interakce s ostatními docela v klidu, občas se někdo zeptal co děláme, vysvětlili jsme a dobré. I přes vítr, slabé kotvení lehké cestovní výbavy a těžké koaxy vše vydrželo v zamýšlené podobě, dipol se k poslušnosti dokotvil přivázáním za koax.

Na 2m se střídala sestava Michal OK2HA, Vojta OK3SN, Matyáš OK4NEO a David OK4DJ. Kolem 80m byli David OK2DVB, Jirka OK2OP, Otmar OK2TGD, Petr OK2YB, Vojta OK3SN a Fero OK7AD. Jirka OK5SE nás pozdravil z pod kopce na 2m, Martin OK2CM se přišel podívat osobně. Na 2m se povedl Kozákov OK1KKL a ODX na domažlickou příležitostnou OL30RDO, celkově 13 QSO a nějaké ohně. Na 80m je jedna duplicita, celkově tedy 53 QSO, nějaké ohně a YL, myslím, že na město všechno fajn. Na kopci bylo možná i o něco méně rušení než v centru dění mezi budovami, atmosféra ale určitě živější, s noční oblohou i západem slunce. Asi šest spojení je v deníku špatně, nevím, jestli byly ztracené nebo jen neodklepnuté. Někdo se potom povedl později, ale o nic nejde. Doufám, že si to všichni užili a prostřídali se dle zájmu, na 80m jsem občas slyšel pěkný frmol, Matyáš s Michalem také jeli výzvy o stošest. Po závodě jsme ještě krátce pozdravili na šláftrunku a sklízeli, následoval odjezd do klubovny.

David OK4DJ
19.2.2024

Zveme vás na výroční členskou schůzi Radioklubu OK2KOJ při VUT v Brně, která se bude konat v úterý 19. března 2024 v 18.00 hod. v místnosti RK s následujícím programem:

1.      Zahájení

2.      Informace o činnosti RK

2.1.  Kurz operátorů

2.2.   Radioamatérské závody

2.3.   Klubovna, neobsluhované stanice

2.4.   Popularizace a propagace

3.      Hospodaření RK

3.1.   Zpráva o hospodaření

3.2.   Hlasování o schválení výsledku hospodaření

3.3.   Výše členských příspěvků

3.4.  QSL služba

4.      Volby orgánů RK

4.1.   Volba předsedy

4.2.   Volba místopředsedy

4.3.   Volba vedoucího operátora

4.4.   Volba pokladníka

5.      Plánované akce a diskuze

5.1.   Stav antén a vybavení RK

5.2.   Radioamatérské závody, QTH

5.3.   Kurz operátorů, aktivity RK


Průkazky ke vstupu na koleje VUT nenechávejte na vrátnici, ale vezměte je s sebou. Aby byla schůze usnášeníschopná, je účast členů RK nutná! Noví zájemci o činnost v RK a hosté jsou vítáni. Při neuhrazení členských příspěvků po 2 roky členství v RK dle stanov zaniká. Letošní rok končí funkční období vedení radioklubu, takže je nutné, abychom se sešli v co největším počtu a zvolili vedení nové.

Aleš OK2ALP
9.11.2023

Radioklub OK2KOJ při VUT v Brně srdečně zve na Bastlfest - festival kutilství, který se bude konat o víkendu 11.-12.11.2023 ve VIDA! science centru v Brně. V našem workshopu v Labodílně budou k dispozici tradiční stavebnice policejního majáku či sirény, elektronické hrací kostky, jednoduché svítilny či pípáku pro nácvik Morseovky. Novinkou letošního roku jsou konstrukce jednoduchého blikajícího vánočního stromečku a efektu Knightrider. Sestavená a oživená zařízení si návštěvníci odnesou s sebou na památku. Ukažte svým dětem, kamarádům, sourozencům či partnerkám krásu elektroniky a pájení na Bastlfestu! Více informací na webu VIDA centra a Facebooku. Návody ke konstrukcím jsou volně k dispozici. Workshop proběhne za podpory Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně a společnosti APAMA.

Aleš OK2ALP

Informační schůzka kurzu radioamatérských operátorů proběhne v naší klubovně v úterý 10. října 2023 od 18:00.

Setkání se budou konat pravidelně v úterky od 18h. Střídat se bude volná diskuze a semináře na téma dne domluvy viz tabulka v sekci Kurz.

Cílem setkání je přiblížit radioamatérskou činnost novým zájemcům, předat zajímavosti a dlouholeté zkušenosti členů. Obsah kurzu (požadavky na získání koncese, základy provozu, radioamatérské vybavení a jeho obsluha) a výběr specializovaných přednášek přizpůsobíme zájmu.

Kurz je bezplatný. Vhodné pro studenty SŠ, VŠ, nadšence i hotové radioamatéry, záleží jen na vašem zájmu.

Aleš OK2ALP
16.3.2023

Výroční členská schůze Radioklubu OK2KOJ při VUT v Brně se uskuteční v úterý 28. března 2023 v 17.30 hod. v místnosti radioklubu.

Program schůze

1. Zahájení

2. Informace o činnosti RK za rok 2022
   2.1. Popularizace a propagace
   2.2. Radioamatérské závody
   2.3. Neobsluhované stanice
   2.4. QSL služba

3. Hospodaření RK
   3.1. Zpráva o hospodaření za rok 2022
   3.2. Hlasování o schválení výsledku hospodaření

4. Plánované akce na rok 2023

5. Diskuze a různé

Aleš OK2ALP

Aleš OK2ALP byl spolu s Jirkou OK1RI hostem pořadu ArtCafé na ČRo Vltava, který se při příležitosti světového dne rádia věnoval radioamatérům. Záznam pořadu najdete na stránkách Českého rozhlasu.

Aleš OK2ALP

S postupujícím podzimem jsme z pohodlí a tepla klubovny odjeli letos již nejspíše poslední větší závody. Pozitivní na účasti v CQ WW SSB bylo, že se nám povedlo ve více lidech prostřídat prakticky v kuse přes celý víkend, byť ještě na začátku týdne to tak optimisticky nevypadalo. Také přes počasí - v Brně dušičkově pošmourno, celý víkend nějak drobně propršelo, takže vlhko a mokro, v neděli navíc pomalu padala mlha z kopců až postupně zahalila celou Technickou - byly kupodivu dobré podmínky i na vyšších pásmech. Na 10m odpoledne byl pomalu problém se spojeními po Evropě, ale přes kontinenty krása. Pochvalu zaslouží také Martin s Alešem za rotátor - ani jsem o něm vlastně nevěděl. Jasně, během vysílání to nějak skáče, reálné omezení to v zásadě není. Plus minus je i pohyb po mapce plynulý a může s tím člověk počítat. Je třeba jen nevysílat kdy by měl dojet do požadovaného směru aby rotátor vypnul správně. Býval daleko ucukanější, teď to sem tam ustřelí snesitelně. Na pásmech bylo také živo, cvrkot byl slušný. Povedly se zajímavé prefixy, bylo aktivních hodně expedic na jindy méně slyšených ostrůvcích, mimo jiné mi utkvěla v hlavě polská stanice v SA, přes půl světa si udělat výlet, mnoho expedic také bylo níže v Africe, pěkné a běžně to slyšet nebývá. Když se koukám na deník tak je to jak na počet QSO i body trochu lepší průměr a o chlup lepší než loni.

Na A1 Contest to naopak vypadá, že se skoro nesejdeme. Nakonec tak celý leží na bedrech Jirky OK2OP se kterým se domlouváme, že ho přijdu symbolicky na pár hodin spíše vyrušovat od zábavy, protože moje účast se za pomoc moc považovat nedá. I tak jsem ale rád, závod je z mnoha důvodů dobrý trénink a výhradně CW závodů na VHF/UHF pásmech zase tolik není. S předstihem jme tak nachystali Icom, Winkey, deník a vše zapojili. Rotátor jsme zkusili o majáky, chodí Ústí nad Orlicí a OE3XTR a směry docela odpovídají. Jirka začal v sobotu od začátku, večer jsme zabalili. Nechtělo se nám jet jen 6h kategorii a tak ještě další pokračování v neděli. Končíme na 152 QSO, 41k bodů, 38 čtverců a 12 zemí. Dle očekávání přes terénní profil a rušení budov z okolí slabší sever a západ, docela se povedlo na jih.

Další velké závody nás sice čekají až příští sezonu, ale každé první úterý v měsíci se během schůzek na klubu zúčastňujeme závodů Nordic Activity, ve kterém je ideální příležitosti si závodní provoz pro zájemce vyzkoušet. Připomínám tak další kolo, které bude již za dva týdny v úterý 6. 12. 2022.

David OK4DJ

S přicházejícím podzimem to po dlouhém snažení na foru vypadá, že na UHF Contest budeme nejspíše jen tři. Původně jsme si s Jirkou říkali, že kdybysme jeli úplné minimum ve dvou tak se prostřídáme u jednoho radia minimalisticky. Ve třech, což tvoří kolektiv, už se dalo začít uvažovat o samostatných stožárech. Michal vyjádřil přání zažít také nějaké to dobrodružství, protože v Lichnově jim prý vše funguje a v celku nic se neděje, tak že okoukne náš chaos naživo. Domlouváme se na foru jak vyrazit, ale jako vždy pohodlí v teplíčku a lenost, chabě maskované za počasí a rýmečky, udělá své a tak se domlouváme na konečný stav místo pohodový víkend odjet pouze na 6h v neděli od brzy (!) rána do kolika to vyjde náhradní variantu v okolí. Že by snad ani pršet nemělo. S Michalem jsme se tedy odhodlali alespoň v sobotu pro formálně 6h, v reálu než dojde šťáva, obhlédnout situaci z kopce nad Štatlem. To mělo nakonec kromě ostatního drobný kosmetický důsledek v tom, že se mi povedlo po dvou hodinách v dešti (který mimochodem přišel přesně v okamžik, kdy jsme postavili stožár ač jsem usilovně všechny přesvědčoval, že pršet zcela jistě nebude) utopit tabletobook, který jsem zamýšlel použít na zápis pro 23cm... Protože ani vyschnutí přes noc neměnilo nic na (ne)funkčnosti, vybavil jsem ho bezdrátovou klávesnicí extra s tím, že to nějak snad bude fungovat. Dále mám v plánu konečně vyzkoušet DXP v ostrém závodě a srovnat na 23cm oba TRX. 70cm odjedeme na 991, na vyšší pásma už není prostor (= Tomáš bohužel nemohl a v realizaci se nikdo z nás za rok zatím nedokopal.)

Ráno mě Berlingo taxi vyzvedává v nějaké jiné časové zoně, na kolejích nabereme Michala a zbytek věcí, kterých není mnoho. Vlastně jen bedny nevíme s čím, lana, kotvy, nářadí. 23cm Yagi již vezl Jirka, pro 70cm jsem vzal skladnější WiMo. Protože Berlingo bude plné a Jirka nás přesvědčuje, že to určitě odjedeme na baterie, tak nebereme centrálu. Akumulátoru v tabletu sice nevěřím, ale uvidíme v praxi. Teoreticky 6-7h má dat, ve chladném počasí reálně 2-3h na netu vydrží. LiFePo jsou odzkoušeny, že s 991 nemají problém. Žaba žere zhruba stejně, tam by také neměla být zrada. V pozdním předpoledni jsme tak na kopci, no jako na koni. To se cestou ještě strachujeme, že na něm již někdo rychlejší je, nakonec se ale ukazuje, že tam jen přibyla jedna anténa služeb na vodárně. Nebo jsme si ji alespoň nikdy dříve nevšimli. A nebo tento fakt stačili již zapomenout. Rozestavění trubkoví, drátoví a lanoví kolem Berlinga nám bere více času než jsme si představovali a pracovní postup stavění i o kozu a jehlou se ukazuje býti mírně suboptimální. Po nevím jaké době je konečně alespoň 70cm hore, připadlo to jako věčnost. Jirkovi chybí jakési šroubení k akumulátorům a tak jedno napájení musí zaimprovizovat izolačkou. Stíháme s půlhodinovým zpožděním, Michal tak může již lovit prvé stanice. Na zpacifikování 23cm potřebujeme ještě další půlhodinu. Celých 6h to tak již nebude. Slavnostně připojuji USB hub k tabletu, do něj klávesnici, myš a interface k žabě - a ukazuje se, že tučnák s Winkeyem necékví. Zřejmě jsem zapomněl nahrát opravenou verzi, nahackuji tak (naštěstí již známý) problém s právy provizorně dočasně. Na další pokus již interface běží a žaba cékví, hurá. Chytám první stanici - a tablet, co má držet mnoho hodin, se po několika minutách odporoučí a vypne. Místo pohodlného hraní z klávesnice tak Jirka bere papír, tužku a 23cm klíčuje a zapisuje po zbylých 5 hodin ručně. Skedování tak děláme na malém ntb, na kterém není moc vidět, ale zato závod vydrží. Protože v neděli již skutečně neprší, Jirka maskuje Berlingo Hejkalem aby nesvítilo dovnitř. Michal nabízí trochu energie zabalené na cesty - cihlu slaniny a štryclu chleba. Pořizujeme trochu obrazové dokumentace Michalovým telefonem - ano, Jirka má před sebou opravdu nejlépe poslouchající radio na světě, kterému se jinak usilovně brání. Bohužel ke srovnání příjmu, který jsme chtěli provést, již nějak nezbyl čas. Snad příště.

Poslední spojení závodu s LZ2T nám dá trochu více a déle zabrat - vzhledem ke QRM jdou slyšet jen náhodné úseky, zkouším CW, nicméně zachycené fragmenty mi nedávají moc význam tak rezignuji zpět na fone. Signál je sice slabší, ale aspoň již poznám kde začíná následující slovo a končilo předchozí... Nakonec z toho je slabší výsledek než obvykle, pro 70cm 67 QSO a 13k bodů, 23cm 25 QSO a 5k bodů. Při balení se ukazuje, že navíjení lan na cívky jde velmi pomalu a tak nakonec skončily jako klubíčka samostatně, tohle budeme muset ještě dořešit časem. Do seznamu celkových škod přibyla ještě potracena krytka konektoru a ohnuté uložení prvků 70cm Yagi, převoz na stojato tak uplně ve zdraví nezvládla. To je naštěstí méně zásadní a za zimu dám jistě opět do pořádku. Ze závodů nás letos čeká zdá se již jen CQ WW a A1 contest a budeme se chystat na další sezonu. Fotky od Michala jsou již ke shlédnutí v galerii.

David OK4DJ

Informační schůzka kurzu radioamatérských operátorů proběhne v naší klubovně v úterý 4. října 2022 od 18:00.

Setkání se budou konat pravidelně v úterky od 18h. Sudé týdny (od 4.10.) volná diskuze a začátečníci, liché týdny (od 11.10.) přednáška na téma dne domluvy viz tabulka v sekci Kurz

Cílem setkání je přiblížit radioamatérskou činnost novým zájemcům, předat zajímavosti a dlouholeté zkušenosti členů. Obsah kurzu (požadavky na získání koncese, základy provozu, radioamatérské vybavení a jeho obsluha) a výběr specializovaných přednášek přizpůsobíme zájmu.

Kurz je bezplatný. Vhodné pro studenty SŠ, VŠ, nadšence i hotové radioamatéry, záleží jen na vašem zájmu.

Aleš OK2ALP
1 | 2 | 3 | 4 | ...... | 13 | 14 | 15 | 16 | >
Návštěvník: 23517